Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
HISTORY OVERVIEW

NCME's Founders have been bringing a highly diverse range of multi-cultural music to Nevada County since 1999 giving us access to literally hundreds of acts to choose from for almost any type of event. To find out more about us just click on the "who are we" image over to your right.

...below is a sampling of some of the fine artists we have had the pleasure to bring to Nevada City...


whoarewe


 
 
             

VARIOUS ARTISTS & ACTS WE HAVE WORKED WITH

Sex 66 • Blue Shadows • Juliet Gobert • The Hucklebucks • George Souza Band • Tom MacDonald • Djunkyard Gypsies • Chris Crockett • The Bodhi Busick Band • Buffalo Creek • Mind X • Jonathan Meredith • Bob Mora & The Third Degree • Buck Love & the Humperheads • DJ Bobby • Conquista Musical • Deathray • Baby Grand • Patrol • Mystafya • Stephen Holland • Tony Lauria • Cousin Cricket • Lorraine Gervais Band • Saul Rayo & Cocina Del Mundo • Boomshanka • The Lonely Kings • Last Season • The Freight Train Riders of America • Las Pasadillas • Grab Ass • Daycare • Growth Of Alliance • The Pyronauts • Bandana Blues Band • Offering To The Sun • The Masses • As Yet Untitled • Caveat • Gary Alan Campbell & The Stardust Cowboys • Caller Nine • Adam Kline • Michael DeLalla • Andrew McKnight • The Mermen • Chris Fluke • Earth Rhythms African Dance Troupe • Jackpot • Cosmic Wobble • All Star Jazz Trio w/Lorraine Gervais, Bill Douglass & John Girton •  Shurman • Alice Stuart Band • Luster • The ChillBillys • Flowmotion • PJ Grinch • SinClaiR • Bobby Birdman & Little Wings • Dr. O Sole-2-Soul • Melvin Seals • Mountain Laurel Bluegrass Band • Ivan Najera & Tony Unger Quintet • ITAL Culture HiFi w/ Papa Red-i Redlocks • Shuflypie • Soapbox Symphony • Elena Powell • Aaron Ross • Frankie Lee Band • BB & the Bluejays • The Skirts • The Stones • The Mones • Golden Shoulders •  Dakota Sid & the Badland Serenaders • Will Bernard & Motherbug • Daniel Castro • Bridge St. Jazz Group • Kipchoge & the Sound of the Sun • The Celtic Wonder Band • Kimberly Bass • Cool Heat • The Sharpies • MAUDE • Keyser Soze • Grooveline • Blue Turtle Seduction • Alma Melodiosa • The Zachary Tree • Thriving Ivory • Serious Trouble • The Bone Drivers • Free Radical • Raw Nature • The Bernard Glansbeeck Quintet • Mick Martin & The Blues Rockers • Jimmy Accardi & The Wildcats • Jude Bowerman Band • Wagon & Woods • High Society • Freeman Rebels • Growth Of Alliance • Stephen Yerkey • Amme Chapman • Jolie Holland • Kate Klaire • Randy Sacks & The Holly Rollers • Bill Kreutzmann • !Akimobo • LSJ • Arthur Godfrey • Shay Dillon Band • Alice Stuart Band • Paul Ong • Jukolin • The Strum Bumbs • Smoke & Mirrors • Paul Kamm, Tom Menig & Friends • GG Amos Band • Dave Manning • Jerry Jennings • Arthur Trinchera • The Man O'Malleys • The Zim-Zims • Tynowyn • Tony Unger • Ashbury Park • Soul Majestic • Marty Holland • Pete Grant & Friends • Borrina Mapaka • Sunny Knable Jazz Quartet • The Mind Club • Adam Levy & The Buttermilk Junior Trio • Starthistle • Tanya Scarlett & Neil Gerjoy Trio • 3rd Axis • Avant Gardners • The Buddy Craig Band • Tiny Moster Invasion • Billy Bensing & Friends • Objects In The Mirror • Lara Price Band • The Datura Blues • Pufferbilly • The Sardonics • Big Advice • Big Fish Small Pond • The Crazy Texas Gypsies • The Pleased • Motherbus • Betty Ford Jazz Clinic • Mixed Friction • Jackie Green • Earth Force • The New Riders Of The Purple Sage • Tanglewood • Ron Bombardie & The Bayou Boys • Kerry Grombacher • Bodie Wagner • Soul Medic • Biblical, • Warrior • Jamal & Franklin Williams with The Dubterraneans • Terry Leon & The Mustangs • Paradox Drive • Robin Green & John Cook • Rick Kirkpatrick • Salsa Dancing w/Billy Bob & Dominique • Melissa Mitchell Band • Drunk Horse • The Frenemies • Bill Kiley • The Mammals • Black Bear • Madame Moustache • Transcendental Hayride • Mary McCaslin • Fruit • Wisdom • NRBQ • P. J. O’Connell • Global Funk • Phatcatz • Riot-A-Go-Go • The Revenge • Mission to Nowhere • Stoneground • No River City • Past Due & Playable • Ludi Hinrichs • The Deadbeats • Texas Thieves • Orange • Paper City • Kissing Tigers • Grace Totherow & Friends • Organic Compound • Pub Scouts • Pub Scouts • Will Daily • The Crosstops • Chris Skyhawk • Paul Kamm & Eleanore MacDonald & The Little Band • Reggae Angels • Spark & Cinder • Sal Valentino • Chris Chandler & Anne Feeney • The Night Crawlers • Solemite • Vinyl • Olaf Von Folta • The Paladins • Allegra • iBucho! • Deimos • Hollowfall • Itsawhale • Caravan • Evergreen Middle East Ensemble • Shakedown • MC  Radioactive • Tomorrow In Review • Danny Brant Band • Blues Exciters • Sierra Blues Society Sunday Good Times • Big Picture • Jeremy Kerr • Keith Greeninger & Dayan Kai Band • Vivian Lee • Mick Valentino • The Eloi • Pisces Knife • Love Shack Records Presents • Kizzy Miller • The Pleasure Seekers • One Ton Eyeball • Rumble & Flood • D’arcana • Sticky Vikki & the Pinecones • Th’ Losin Streaks • Cow Bop • Tracy Grammer & Jim Henry • Downboy • Richard March • Moot Davis & Pete Anderson w/The Cow Licks • Danny Click • Via Madrone • Nevada Backwards • Lavinia & Rick Ross • Stephen Kellogg & the SIXERS • Hunter Revenge • David Clark • Eddie Moore The Singing Cowboy • DNA • Screaming Jimmy Townsend! • The Bradburry Press • Syncrosystem • The Sweatshop Band • The Ishence Band • Flamenco Puro featuring Gopal Slavonic, Drea Pacot & Leta Zellerbach • Diego’s Umbrella • Synchrosystem • Ragged But Right • Alela • American Heartache • Organic Flood • Johnsmith • Jerry Martini • Ted Nash & Odeon • Glen Earl Brown and the dickens • G9 • Gun Mouth Tragedy • Black Weed • Zero Ground • Jahworks • DJ Purefiya • Universal Language • Corby Yates • Playing To The Grandstand • T.J. Walker Band • OBR • Baby Gramps • Alcyone • The Invisible Movement • Western Addiction • Sol Horizon • Howard Alden w/The Robin Nolan Trio • Done Gone Bluegrass Reunion • Clan Dyken • JT & The Clouds • Luther Wright • Tchiya Amet • Antonio Dionisio • The Evening Episode • Solo Bear Jamboree • Matt Gottschalk • Thaddeus Stoenner • State Motto • Stiff Dead Cat • Hightower • The S.T.R.E.E.T.S. • SHIGA • Albert Lee • Dan Elkan • The Little Death • The Advantage • Tame Tiger • Mighty Crows • The Moore Brothers • Caroline Aiken • Edo Castro • Mikail Graham • Method • haf Past Silk • Zero Ground • Home At Last • Junior Private Detective • Runners • Remley • Third Zen • Dave Gleason’s Wasted Days • Goodmornings • The Dead Hensons • 2 Sheds • Tero Melos • U.X.A. • Ivory Tower • Foma • The Tremula • Squirrel vs Bear • The Cheat • Junius • Fresh Young Blood • DJ Pete • Kan'Nal • The Lost Love • Tempest • Sol’Jibe • Dave Insley • Harper • Aphrodesia • Spankers • Kymera • Lacy J. Dalton • Houston-Jones • Left Below • Drums & Tuba • Summer At Shatter Creek • Roberta Chevrette • Cheatin’ Buzzies • The New Up! • Kelly Fleming & Friends • Houston-Jones • Still Life Projector • Tracorum • Mariee • Madrone Tree • Pilgrim Rump Shake • The Jeff Jones Band • Hayfax • Rankin Scroo & Ginger • LGB • Andy Keane & Kinda Blue • Maggie McKaig & Friends • George Brooks • The Rumor Mill • The Vo-Fauxs • Lyme Regis • A-Plus of Hieroglyphics • The Mamaz • Acid Jones • The Literate Minds • Sabroso • Garaj Mahal • Liani Moore • The Electones • Lindsay Mac • Frame Of Mind • Superuin • No Boundarys • The Farce • Didley Squat • Beer Can • The Bodhi Brothers • Chris Pumphrey • Melefluent • The Nevada County Regulators • Rita Hosking Band • Jasmin & The Dirt Stars • Johnny Dilks • The Saul Kaye Band • The Fabulous Auditions • Polo Del Mar • No Taboo • Two Sheds • Last Of The Blacksmiths • The Madrones • Albino • Freesound • Chingus • Holiday and the Adventure Pop Collective • The Power Of Twelve • Blane Lyon Mad Dash • The Blank Tapes featuring Matt Adams • Jeff Schmidt • Kush & Bloodfiyah Angels • Heart, Life & Soul • Native Root • The Cheatin' Buzzies • Sista Kat & Her Band • Corinne West • Nick Bearden from Buffalo Creek • Brother G • Souls Of Mischief • Kamehameha Projects • Literate Minds • Radio Ranch • Darcana • American Catapult • The Shady Deal Band • Dubconscious • Grandstream • The Proles • O Cross • The Flux • CJ Boyd sexxxtet • Jill Knight • Rebecca Troon • Joel Tepp • Kings & Queens • Alfred Howard & the K23 Orchestra • Jahworks The Revoulutionary • DJ7 of Pureifya Sound • Ten Mile Tide • Delta Nove • Plan Be • Anne Feeney • Dave Lippman • George Shrub • The Madeira • Sherman Baker • Coal Beautiere • Global Warming • Iguanadon • Excuses For Skipping • The Dazzling Strangers • George Kuo • Martin Pahinui • Aaron Mahi • Wyld Tigerz • Secret Weaponz • Dame Satan • Lee Bob • Paul Frazer • The Winter Flowers • Casual Fog • The Vagrants • The Morning Wood Blues • Orquesta Afinque • DJ Jamal • The Cowlicks • Bambu Station • Nevada County Citizens for Choice • The Dukes Of Ted • Mariee Sioux • Messes • Joseph Childress • Trapeze and Carrots • McKaig Wilson Band • Moo Got 2 • Smilin' James Heyser • Izabella • The Skygreen Leopards • Wooden Wand and the Vanishing Voice • Artis The Spoon Man • Bone Jelli • The Buffy Swayze • The Ravens • Zepparella • Them Hills • Arthur Lee Land • Millionaireplanes • Corey Nitschke • On The One • The Georges Lammam Ensemble • Victor Barnes • Agent Ribbons • Sambada • Silver Griffin • Miggs • Scott West & Sex On Sunday • Niel Haden • Cody Feiler • Jonah Wells • Thadeus Stoenner • Andrew Hodgson • Jesse Saben • Ash Reiter • Hardy Har! • The Anderson Family Bluegrass Band • Sage Po • Izzi Tooinsky • Dr. Mojo •

and a whole lot more since we last updated this...

top